"بده و بستان" چیست و چگونه کار می کند؟

سایت یا اپلیکیشن "بده و بستان" یک بازار معاملات تهاتری چند جانبه کسب و کارها است. معاملات تهاتری یا "کالا به کالا" قبل از اختراع پول در بین مردمان قدیم رواج داشته است.

به این صورت که اگر کسی مثلا گندمی برای فروش داشت و می خواست مقداری شیر بخرد نزد کسی که شیر می فروخت می رفت و گندمش را با شیر معاوضه می کرد. روش قدیمی معاملات تهاتری اشکالات زیادی داشت، مثلا فقط بین دو نفر معامله صورت می گرفت و اگر فروشنده شیر گندم نمی خواست، فروشنده گندم مجبور بود به جاهای زیادی سر بزند تا یک فروشنده شیر که گندم بخواهد را پیدا کند! در ضمن راهی برای تعیین ارزش دقیق کالاها وجود نداشت.

همه این اشکالات باعث شد که "پول" اختراع شود و فروشنده ها به جای کالا پول دریافت کنند و با پول از هرکسی که می خواهند خرید کنند. درست است که پول معامله کردن را آسان کرد، اما باز هم معامله تهاتری یک مزیت بزرگ نسبت به پول داشت. زمانی که شما از کسی چیزی می خرید، در واقع دارید از کسب و کار او حمایت می کنید و به کارش رونق می دهید. اگر معامله شما تهاتری باشد، او هم از شما چیزی خواهد خرید، پس او نیز به کار شما رونق خواهد داد. اما اگر معامله با پول باشد، او دیگر مجبور نیست از شما خرید کند و هر جایی که بخواهد پولش را خرج می کند. پس مزیت معامله تهاتری آن است که کسب و کارها از یکدیگر حمایت می کنند و به هم رونق می دهند و مزیت پول آن است که معاملات آسان تر انجام می شود.

بازار تهاتری "بده و بستان" مزیتهای تهاتر و پول را با هم ترکیب کرده است. در این بازار خرید و فروش با پول صورت نمی گیرد، بلکه زمانی که فروشنده کالا یا خدمتی را به خریدار می فروشند مبلغ معامله به "موجودی" او در بازار اضافه می شود. فروشنده نمی تواند این موجودی را از بازار خارج کند، بلکه فقط می تواند با آن از بقیه کسب و کارهای عضو سایت، کالا یا خدمتی که نیاز دارد را بخرد. اینگونه این موجودی در بازار بین کسب و کارهای مختلف گردش می کند و به همه کسب و کارها رونق می دهد. بازار تهاتری "بده و بستان"، چندجانبه است، یعنی مانند تهاتر قدیم فقط بین دو نفر نیست، بلکه شما با موجودی خودتان می توانید از هرکدام از اعضای سایت که مایل باشید خرید نمایید. قیمت کالاها یا خدمات همان قیمت بازار پولی است، اما در این بازار کسب و کارها برای اینکه از یکدیگر حمایت کنند به جای پول موجودی خودشان را با هم تبادل می کنند. یعنی اگر کالایی را بخواهید به مبلغ 800 هزار ریال از یک فروشنده عضو بازار بخرید، به جای پرداخت پول، می توانید مبلغ 800 هزار ریال از موجودی خودتان در بازار را به فروشنده منتقل کنید. کسانی که به تازگی وارد بازار شده اند و موجودی ندارند، باید ابتدا کالا یا خدمتشان را به اعضای سایت بفروشند تا موجودی به دست آورند و سپس با آن موجودی خرید کنند.

چگونه می توانم عضو سایت "بده و بستان" شوم؟

جهت عضویت در سایت بده و بستان، از صفحه اصلی وارد قسمت ثبت نام شوید. همچنین در اگر در صفحه اصلی روی قسمت ورود کلیک کنید، در صفحه ورود، افرادی که ثبت نام نکرده اند می توانند با کلیک روی دکمه "اگر قبلاً ثبت نام نکرده اید اینجا را کلیک کنید" وارد صفحه ثبت نام شوند.

در این صفحه اطلاعات فردی شما شامل نام،نام خانوادگی، شماره ملی، و ... ثبت می شود.

لطفاً اطلاعات فردی را به صورت صحیح وارد نمایید زیرا مالکیت کسب و کاری که در بده و بستان ایجاد خواهید کرد متعلق به کسی است که اطلاعاتش در صفحه ثبت نام درج شده است. حتماً نام کاربری و رمز عبوری که ثبت می کنید را جداگانه یادداشت کنید و در مکانی امن نگهداری نمایید.

در صورتی که فردی دیگر این سایت را به شما معرفی کرده است، می توانید شناسه ای که به شما داده است(یک عدد) را در قسمت شناسه معرف وارد نمایید و گرنه این قسمت را خالی بگذارید. وارد کردن یا نکردن شناسه معرف از لحاظ مالی تفاوتی برای شما ندارد، و "بده و بستان" صرفاً از منابع خودش هدایایی به افرادی که سایت را به دیگران معرفی نمایند پرداخت خواهد کرد.در صورتی که تمایل داشته باشید می توانید قوانین سایت بده و بستان را از دکمه ای که در صفحه ثبت نام قرار داده شده است مشاهده کنید. زمانی که فرم ثبت نام را تکمیل نمودید، با کلیک روی دکمه "پذیرش قوانین و ارسال" وارد صفحه ورود به سایت می شوید.

در اینجا پیغام "اطلاعات شما ارسال شد، تا چند ساعت آینده اطلاعات شما بررسی و حساب کاربری شما فعال می شود" را مشاهده می کنید. شما می توانید با نام کاربری و رمز عبور خودتان وارد سایت "بده و بستان" بشوید، اما برای اینکه از همه امکانات سایت شامل افزودن کسب و کار و ... استفاده کنید لازم است اندکی صبر کنید تا همکاران ما اطلاعات ثبت شده شما را بررسی نمایند. این امر برای افزایش امنیت اعضای سایت از جمله شما، ضروری است.

چگونه یک صفحه برای کسب و کارم ایجاد کنم؟

هر عضو "بده و بستان" می تواند یک تا سه کسب و کار را در سایت یا اپلیکیشن بده بدستان ثبت نماید. پس از ورود به سایت، در همه صفحات می توانید با کلیک روی منوی سایت و سپس دکمه افزودن کسب و کار وارد صفحه مربوطه شوید. دکمه افزودن کسب و کار در موبایل در بالای صفحات و در لپ تاپ در نوار کناری سمت چپ قابل مشاهده است.

زمانی که وارد صفحه افزودن کسب و کار شدید، ابتدا دسته بندی کسب و کارتان را انتخاب کنید. سپس نام کسب و کارتان را انتخاب نمایید. مثلا اگر در تولید گل و گیاه فعالیت دارید، ابتدا دسته بندی تولیدات کشاورزی و باغی را انتخاب کنید. سپس نام کسب و کار "تولید گل و گیاه" را در دسته بندی فوق انتخاب نمایید. سپس تابلوی کسب و کارتان، که همان نام اختصاصی کسب و کار شما است را وارد کنید. مثلا "گل و گیاه احمدی". در قسمت بعد، توضیحات تا حد امکان کاملی از کسب و کارتان را ترجیحاً در چند خط وارد کنید. سپس استان و شهر خود را انتخاب کنید و نشانی و تلفن کسب و کارتان را وارد نمایید. در آخرین مرحله عکس کسب و کارتان (حداکثر 3 عکس ) را انتخاب کنید. برای نمایش بهتر عکسها در سایت بهتر است که عکسها به صورت افقی و دارای زمینه سفید باشند.سپس دکمه ارسال را کلیک نمایید. در صورتی که تمام اطلاعات را به درستی وارد کرده باشید، پیام "داده های کسب و کار شما ثبت شد" نمایش داده می شود.

اکنون می توانید با کلیک روی منوی سایت وسپس زدن دکمه "کسب و کارهای شما" ، کسب و کار ثبت شده خودتان را مشاهده کنید.

در این صفحه امکان ویرایش، حذف و غیر فعال کردن کسب و کار برای شما فراهم است. غیر فعال کردن کسب و کار در مواقعی کاربرد دارد که شما به هر دلیلی، موقتاً امکان یا تمایلی برای فعالیت در کسب و کار مذکور ندارید. در این صورت می توانید کسب و کارتان را غیر فعال کنید، تا در جستجوی کسب و کارها برای دیگران قابل مشاهده نباشد.

هر زمان که مایل به فعال کردن کسب و کارتان باشید، می توانید از طریق صفحه "کسب و کارهای شما" با زدن دکمه فعال کردن کسب و کار، آن را برای همه اعضای سایت قابل مشاهده نمایید.

چگونه کالاها یا خدمات خودم را در "بده و بستان" به فروش برسانم؟

زمانی که صفحه کسب و کار خودتان را ایجاد کردید، این صفحه که در آن عکسها و توضیحات و تلفن و نشانی کسب و کار شما وجود دارد در معرض دید همه اعضای سایت قرار می گیرد. عضوی که مایل به خرید از کالاها یا خدمات شما باشد می تواند به صورت حضوری یا تلفنی یا از طریق ارسال پیام با شما ارتباط پیدا کند و از شرایط شما در مورد قیمت و تحویل و ... مطلع شود. در صورتی که شما و خریدار به توافق رسیدید، خریدار برای پرداخت لازم است با نام کاربری و رمز عبور خودش(مثلا از طریق گوشی موبایلش) وارد سایت یا اپلیکیشن "بده و بستان" شود و از طریق فرم جستجو، کسب و کار شما را پیدا کند و وارد صفحه کسب و کار شما شود. راه سریع پیدا کردن صفحه کسب و کار شما آن است که در فرم جستجو، شناسه شما را بنویسد. بعد از رفتن به صفحه کسب و کار شما، لازم است خریدار دکمه درخواست خرید را کلیک کند. در این صورت پیغام "درخواست خرید شما ارسال شد" برای او نمایش داده می شود.

اکنون شما باید با نام کاربری و رمز عبور خودتان وارد "بده و بستان" شوید و اگر با کامپیوتر سایت را مشاهده می کنید از نوار کناری سمت چپ در قسمت پایین روی دکمه "سفارشها" کلیک کنید تا وارد صفحه مربوطه شوید. اگر با گوشی موبایل سایت را مشاهده می کنید در قسمت بالایی همه صفحات می توانید دکمه "سفارشها" را پیدا کنید. در اینجا شما سفارشی که از خریدار دریافت کرده اید را مشاهده خواهید کرد. روی دکمه "ارسال فاکتور" کلیک کنید. در صفحه مربوطه مبلغ فاکتور را به ریال وارد نمایید. و در صورت نیاز می توانید توضیحاتی مربوط به فاکتور را در قسمت "توضیحات" وارد نمایید. با کلیک روی دکمه ارسال، این فاکتور برای خریدار ارسال می شود.

اکنون خریدار با کلیک روی دکمه "فاکتورها" که در کامپیوتر در قسمت پایین نوار کناری سمت راست قرار دارد و در گوشی موبایل در قسمت بالایی همه صفحات قابل مشاهده است، می تواند فاکتور شما را که دارای مبلغ، توضیحات، تاریخ و شماره است را ببیند. با زدن دکمه "پرداخت مبلغ فاکتور" توسط خریدار، معادل مبلغ مذکور از موجودی خریدار کسر می شود و معادل همین مبلغ پس از کسر 4 درصد حق المعامله "بده و بستان" به موجودی شما افزوده می شود. اعضایی که به تازگی عضو سایت می شوند به ازای هر فروش 3 درصد تا سقف یک میلیون تومان وام اعتبار فروش دریافت می کنند که در قسمت "اعتبار یا موجودی اولیه چگونه وارد این بازار می شود" در همین صفحه در مورد آن توضیح داده شده است. می توانید این تراکنشها را با کلیک روی دکمه "تراکنشها" که زیر دکمه "فاکتورها" قرار دارد مشاهده نمایید.

چگونه از اعضای دیگر سایت خرید کنم؟

اعضای سایت پس از ورود به "بده و بستان" صفحه "جستجوی کسب و کارها" را مشاهده خواهند کرد. در هر کدام از صفحات سایت اگر قصد جستجوی کسب و کارها را داشته باشید می توانید با کلیک روی دکمه منوی سایت و سپس "فرم جستجو" وارد صفحه فوق شوید. در فرم جستجو می توانید دسته بندی یا نام کسب و کار مد نظر، یا استان و شهر مربوطه را تعیین کنید، یا اینکه از قسمت "جستجوی کسب و کارها" یک یا چند کلیدواژه را جستجو کنید. همچنین می توانید یک یا چند مورد را برای جستجو به صورت همزمان انتخاب کنید. مثلا عبارت "صنایع چوبی" را همزمان با انتخاب استان مازندران و شهر ساری جستجو کنید.

پس از پیدا کردن کسب و کار مدنظر خود با کلیک روی عکس آن کسب و کار وارد صفحه مربوطه شوید که در آن اطلاعات مربوط به کسب و کار نمایش داده می شود. در صورتی که به اطلاعات بیشتری نیاز دارید می توانید برای صاحب کسب وکار از قسمت "نوشتن پیام"، پیام بفرستید. یا اینکه از طریق تلفنی که در صفحه مشاهده می کنید، با او تماس بگیرید.

اگر تمایل داشتید که از این فروشنده خرید کنید و قیمت و شرایط تحویل کالا یا خدمات او برای شما قابل قبول بود، می توانید دکمه درخواست خرید را کلیک کنید. در این صورت پیغام "درخواست خرید شما ارسال شد" برای شما نمایش داده می شود. اکنون فروشنده می تواند با ورود به سایت از طریق نام کاربری و رمز عبور خودش، سفارش(درخواست خرید) شما را از قسمت "سفارشها" مشاهده کند. او طبق صحبتی که با شما کرده است، برای شما فاکتور فروش صادر می کند.

شما می توانید فاکتور فروشی که او صادر کرده است را با کلیک روی دکمه منوی سایت و سپس "فاکتورها" مشاهده کنید. تنها در صورتی که کالا یا خدمات را از فروشنده دریافت کرده باشید و مبلغ فاکتور طبق توافق طرفین باشد، دکمه تایید و پرداخت را کلیک کنید. در این صورت معادل مبلغ مذکور از موجودی شما کسر می شود و پس از کسر 4 درصد حق المعامله "بده و بستان" به موجودی فروشنده افزوده می شود. شما می توانید آخرین موجودی و همینطور تراکنشهای خودتان را با کلیک روی دکمه تراکنشها مشاهده نمایید.

موجودی و تراکنش های خودم را از کجا مشاهده کنم؟

هر عضو پس از اینکه با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور وارد سایت یا اپلیکیشن "بده و بستان" شود، در همه صفحات این امکان را دارد که موجودی خودش را مشاهده نماید. اگر از کامپیوتر سایت را مشاهده می کنید، در نوار کناری سمت راست، و اگر از گوشی موبایل استفاده می کنید از منوی سایت قسمت "موجودی شما" می توانید آخرین موجودی خودتان را مشاهده کنید. در ضمن می توانید تراکنشهایی که انجام داده اید(شامل خرید، فروش، حق معرفی و ...) را با کلیک روی دکمه "تراکنشها" مشاهده کنید.

چگونه با سایر اعضای سایت تبادل پیام نمایم؟

اگر تمایل دارید که پیامی برای عضوی که دارای یکی از کسب و کارها در "بده و بستان" است ارسال کنید، می توانید ابتدا با کلیک روی دکمه فرم جستجو در همه صفحات وارد فرم مربوطه شوید و صفحه کسب و کار عضو مذکور را از این صفحه پیدا کنید. البته در همه صفحات دیگر نیز با استفاده از امکان "جستجوی سریع" می توانید کسب و کار مدنظر را پیدا کنید. اگر شناسه آن عضو را داشته باشید، می توانید با وارد کردن این عدد به سرعت کسب و کار مدنظر را بیابید. پس از پیدا کردن کسب و کار، با کلیک روی عکس آن وارد صفحه مربوط به آن کسب و کار شوید. در پایین این صفحه از قسمت نوشتن پیام، می توانید پیام خودتان را بنویسید و برای او ارسال کنید.

همچنین شما می توانید پیامهایی که برای شما ارسال شده است و نیز پیام هایی که شما برای دیگران ارسال کرده اید را با کلیک روی دکمه "پیامها" که در کامپیوتر در نوار کناری سمت چپ و در گوشی موبایل در بالای همه صفحات قرار دارد، مشاهده نمایید. در این صفحه شما امکان پاسخ دادن به پیامها، و نیز حذف آنها را دارید.

اعتبار یا موجودی اولیه چگونه وارد این بازار می شود؟

ممکن است سوال شود، افراد برای معامله نیاز به موجودی یا اعتبار دارند، این موجودی از کجا تامین می شود؟ در بازار پولی، دولت با چاپ پول و تزریق آن به جامعه امکان انجام معاملات پولی را فراهم می کند. اما در بازار تهاتری که از پول خبری نیست چگونه موجودی لازم برای انجام معاملات تامین می شود؟

در دنیا شرکتها و موسسات دخیل در امر معاملات تهاتری اینگونه عمل می کنند که از هر عضو جدید مبلغ معینی(مثلاً 1000 دلار) دریافت می کنند و آن را در حسابی در بانک نگهداری می کنند. سپس معادل همین مبلغ به عضو جدید اعتبار بازار تهاتری که یا به صورت اسناد کاغذی یا الکترونیکی است داده می شود و آن عضو می تواند با اعتبارش از اعضای دیگر خرید نماید.

روش فوق برای اعطای اعتبار اولیه به اعضای جدید در کشور ما در حال حاضر چندان عملی نیست و نمی توانیم از فعالان کسب و کار انتظار داشته باشیم که مثلاً هر کدام یک میلیون تومان به حسابی واریز کنند تا عضو بازار تهاتری شوند. بنابراین سایت "بده و بستان" از روشی جایگزین بدون نیاز به پرداخت پول جهت عضویت استفاده می کند تا به همه اعضاء مبلغ مشخصی اعتبار جهت معامله در بازار بدهد. فرض کنید شما عضو جدید این بازار هستید و کسب و کار خودتان را نیز در بازار ثبت نموده اید. در ابتدا موجودی شما برابر با صفر است. پس از مدتی اعضای دیگر بازار با شما برای خرید محصولتان تماس می گیرند و شما مثلاً 100 هزار تومان از محصولاتتان را به آنها می فروشید. در این صورت 4 درصد از مبلغ فروش شما به عنوان حق المعامله به سایت "بده و بستان" تعلق می گیرد. پس از 100 هزار تومان 96 هزار تومان برای شما باقی می ماند. همزمان برای اینکه به شما اعتبار اولیه تخصیص داده شود، سایت 3 درصد از مبلغ فروش شما را به صورت "وام اعتبار فروش" به موجودی شما اضافه می کند(یعنی برای 100 هزار تومان فروش شما 3 هزار تومان وام تعلق می گیرد). پس موجودی شما بعد از انجام این معامله 99 هزار تومان خواهد بود. این وام اعتبار فروش تا زمانی که مبلغ وام دریافتی برای هر عضو به سقف یک میلیون تومان برسد ادامه پیدا می کند. شما می توانید مبلغ وام اعتبار فروش هر معامله و همچنین کل وام دریافتی خودتان را از قسمت تراکنشها مشاهده کنید.

قوانین "بده و بستان" چیست؟

"بده و بستان" نیز مانند هر سایت فعال در کسب و کارهای مبتنی بر اینترنت تابع قوانینی است. برای اطلاع از قوانین "بده و بستان" می توانید در صفحه اصلی سایت، در نوار پایینی با کلیک روی "قوانین و شرایط استفاده" وارد صفحه مربوطه شوید. همچنین می توانید این قوانین را ازاینجا مشاهده نمایید.

راه های ارتباط با "بده و بستان" کدامند؟

اگر عضو "بده و بستان" نیستید، برای ارتباط با تیم اداره کننده سایت "بده و بستان" کافی است از صفحه اصلی سایت و در نوار پایینی روی "ارسال پیام به مدیر سایت" کلیک کنید تا وارد صفحه مربوطه شوید. در صورتی که عضو سایت بده و بستان هستید، پس از ورود در همه صفحات می توانید با کلیک روی عبارت "تماس با ما" وارد صفحه مربوطه شوید و برای تیم ما پیام ارسال کنید.

همچنین شما می توانید با شماره تلفنن 09214201281 یا صفحات "بده و بستان" در شبکه های اجتماعی اینستاگرام،لینکدین و ایتا با گروه ما در ارتباط باشید.